KSIĄŻKA, DZIĘKI KTÓREJ DZIECKO ZAKOCHA SIĘ W HISTORII POLSKI


„Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej realizowanie”
G. Santayna


Cześć!
Na wstępnie kilka słów o mnie: jestem studentką psychologii i mamą trojga wspaniałych dzieci. Moją pasją jest czytanie książek, dlatego chciałabym od czasu do czasu dzielić z Wami mój zachwyt nad przeczytanymi pozycjami i podsyłać Wam inspirujące lektury dla dorosłych i dzieci. Dziś propozycja dla młodszych czytelników.
 
Chcąc rozbudzić w moich dzieciach ciekawość historyczną oraz przybliżyć im historię naszego kraju, kupiłam dwie książki o tej tematyce, adresowane do najmłodszych czytelników.

Gdy przeglądałam pierwszą z nich, jak bumerang powróciły do mnie wspomnienia szkolnych zmagań z historią. Pamiętam, że miałam szczególne trudności w zrozumieniu i zapamiętaniu powyciąganych z historii najistotniejszych dat i zdarzeń. W nauce pomagała mi mama, która dosłownie przekładała teksty ze szkolnych podręczników na informacje zrozumiałe i łatwo przyswajalne. Nauka historii nigdy nie była dla mnie czymś fascynującym, raczej kłopotliwym i koniecznym. Dziś tematyka ta wydaje mi się bardzo interesująca i zagłębiam się czasem w historyczne wątki, które w toku wieloletniej nauki gdzieś umknęły mojej pamięci… Dziś historia to dla mnie nie tylko fakty, nie tylko daty, lecz przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Mam poczucie, że w mojej edukacji historycznej zabrakło właśnie bliższego poznania człowieka, zaciekawienia przeszłością w odniesieniu do czasów obecnych oraz wyjaśniania odkryć historycznych. W związku z tym uważnie wybieram książki, które czytam moim dzieciom.

Sięgając po drugą z zakupionych książek, myślę: „Mam to, to jest to, czego szukałam”. 


Joanna i Jarosław Szarkowie stworzyli niezwykle barwnie zilustrowaną książkę „Kocham Polskę. Historia Polski dla naszych dzieci”, rekomendowaną dla czytelników w wieku od dziesięciu do dwunastu lat. Myślę jednak, że można i warto po nią sięgnąć wcześniej ( ja czytam ją szczególnie ośmiolatkowi i sześciolatce). Już sama okładka zachęca do zajrzenia i sprawdzenia, co też znajduje się w środku, oraz do przeglądania z zaciekawieniem kolejnych stron. Książka jest pełna ciekawostek i wyjaśnień najważniejszych faktów, które usatysfakcjonują najbardziej dociekliwych małych czytelników. Każdy rozdział, oprócz podstawowych informacji, zawiera dodatkowe elementy, takie jak: „ludzie”, „miejsca”, „ciekawe”, które odwołują się do życia kluczowych postaci, do ciekawostek, o których nie przeczytacie w tradycyjnych podręcznikach szkolnych (przynajmniej nie w tych, które ja pamiętam), oraz do historycznie ważnych miejsc, które warto odwiedzić z dziećmi podczas weekendowego wypadu z rodziną lub w czasie wakacji.

Ta książka zdecydowanie inspiruje i zachęca do zadawania kolejnych pytań oraz do dalszego zagłębiania ciekawej historycznej wiedzy. Gdy będziecie czytać „Kocham Polskę” swoim dzieciom, musicie wziąć pod uwagę, że temat, w który zaczniecie się zagłębiać, nie skończy się wraz z zamknięciem tej książki.

Gorąco polecam!

tekst: Agata Blady, studentka II roku psychologii WSH TWP w Szczecinie
zdjęcia: stąd; okładka książki „Kocham Polskę. Historia Polski dla naszych dzieci” (Joanna i Jarosław Szarkowie, „Kocham Polskę. Historia Polski dla naszych dzieci”, Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2011)

CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Back
to top